Návštěva ministra životního prostředí Petra Hladíka v našem pardubickém kraji

Bylo mi ohromnou ctí ve čtvrtek 27. a v pátek 28. dubna přivítat společně s kolegou poslancem a starostou Svitav Davidem Šimkem u nás v kraji na návštěvě ministra životního prostředí Petra Hladíka.

Ve čtvrtek večer jsme měli setkání s členy KDU-ČSL od nás z kraje a v pátek celý den jsme strávili na cestách a na jednáních po kraji. Páteční den jsme odstartovali na střední škole zemědělské v Chrudimi. Poslední zvonění, kde zkásnete ministra? Kdo tohle může říci? Jestli někoho pálí životní prostředí, tak jsou to právě mladí. A je to naprosto logické a v pořádku. Myslím, že Petr k nim má opravdu nejblíž a vnímá jejich obavy, otázky a představy s absolutním pochopením. Já si dovolím natvrdo říci, že on je jejich ministr sakumprdum.

V Chrudimi jsme otevřeli i téma, jak vylepšit okolí českých cest. Stromy, stromořadí i ostatní dřeviny podél komunikací jsou fenoménem a typickým prvkem naší krajiny, který ji pomáhá chránit před klimatickou změnou. Nesmíme ale zapomínat ani na bezpečnost silničního provozu. Zde se děje jedna skvělá věc. Komunikují zde všichni zainteresovaní. Silničáři, ochranáři přírody, projektanti. Prostě spolu.

A ke školám se ještě vrátím. Důležitosti změny klimatu budou vysvětlovat nové vzdělávací programy. Environmentální centra na ně dostanou až 105 milionů korun.

No a teď. Kdo z vás ví, kde se učila bruslit Martina Sáblíková? Na Velkém Černém v CHKO Žďárské vrchy. A tuto vodní nádrž spolu s Malým Černým právě opravují z Operačního fondu životního prostředí. V krajině se tak udrží víc vody a to má velký přínos i pro biodiverzitu – třeba život jeřába popelavého nebo objevení velmi vzácné bublinatky menší.

Se starosty z mikroregionu Hlinska jsme se bavili třeba o tom, jaké dotace se chystají, do čeho se vyplatí investovat a jak se zorientovat v ochraně klimatu. Poslední zastávkou byly Svitavy. Mají tady bývalou pískovnu, kde se přestalo těžit před dvaceti lety a město hledá cesty, jak ji zachovat. A to kvůli neobvyklému biotopu se specifickými a vzácnými organismy. Líbí se mi taky městská kompostárna. Ročně nasbírá 4-5 tisíc tun biologicky rozložitelného materiálu a občané si zde můžou chodit pro kompost třeba na své zahrádky. David Šimek zde odvádí vskutku neskutečnou práci. Právem si zde drží popularitu a ve volbách uspěl.

Leave a Reply