Prezidentem České republiky byl zvolen Petr Pavel

Jsem rád, že do čela státu vrací hrdost, slušnost, respekt k právu a důstojnost, která tomuto úřadu a této službě naší zemi patří. Blahopřeji!

Děkuji voličům, všem! Lidem není lhostejná politika a správa země. Věřím, že prezident Pavel bude prezidentem všech občanů, bude společnost spojovat. Bez ochoty a vůle obou táborů to ale nepůjde. Pamatujme na to!

Zvlášť děkuji lidoveckým členům a voličům KDU-ČSL. Z volebních map je totiž zjevné, že jsme společně jasně volili změnu, o kterou jsme tolik stáli.

Velmi děkuji Danuši Nerudové, Pavlu Fischerovi a Marku Hilšerovi. Jejich jasná a otevřená podpora pro kandidáta, s kterým se vrací na hrad hodnoty pravdy, vzájemného respektu a slušnosti, byla velmi důležitá pro tento výsledek. Není to vždy samozřejmé.

Ukázalo se, že kampaň postavená bez všech skrupulí na manipulaci s lidmi, obchodování se strachem a lži už nevítězí. Ale výsledky nejsou černobílé. Regiony s vysokou mírou exekucí, jakoby zapomenuté, volily pod tlakem populismu. A to je velká výzva i pro naši vládu. Je potřeba se soustředit na vyrovnání rozdílů mezi regiony. A začíná to ve vzdělávání a ve školách. Tohle patří k největším výzvám, pokud nechceme tyto rozdíly dále prohlubovat.

Nenechme si taky namluvit interpretaci hnutí ANO. Je to drtivá porážka Andreje Babiše. Ukazuje se, že jeho populistická politika postavená na marketingovém zneužívání emocí voličů, lžích a útocích není cestou. Takže žádný famózní výsledek. Přál bych si, aby se na scénu vrátila demokratická levice a nahradila tohle populistické neštěstí.

Velmi silným okamžikem byla návštěva paní prezidentky Zuzany Čaputové. Nejen pro symboliku naší blízkosti se Slováky, ale i pro společné hodnoty, které budou nyní oba prezidenti hájit.

Leave a Reply