Marek Výborný: Pokud by Česko mělo vracet dotace, musí to zaplatit ten, kdo to způsobil

Poslanec Marek Výborný zhodnotil pro deník FORUM 24 aktuální situaci. Nejen kolem Andreje Babiše ale také v otázce dalšího vývoje KDU-ČSL, kde se chystá kandidovat na předsedu. Zároveň okomentoval i populistické nápady vlády.

Začněme aktuální otázkou – premiér Andrej Babiš neuspěl u soudu ve Štrasburku a je stále veden jako agent Státní bezpečnosti. Co tomu říkáte?

Beru to jako fakt. Připadá mi poměrně nešťastné, řekl bych dokonce nepatřičné, aby premiér jednoho státu žaloval druhý stát. To určitě nepřispívá ani k politické kultuře, ani k prestiži a pozici České republiky. Jinak je to osobní věc pana premiéra, do které těžko my z pozice poslanců můžeme zasahovat.

Evropský parlament přijal o problému se střetem zájmů usnesení. Jak to hodnotíte?

Je to suverénní rozhodnutí poslanců Evropského parlamentu. Věc, která se táhne dlouhodbě, a my jako poslanci upozorňujeme na to, že předseda vlády je ve střetu zájmů. Jakým způsobem to posoudí orgány Evropské unie, to je na nich. Za KDU-ČSL říkám, že pokud by Česká republika měla být jakkoli postižena, například vracením dotací, pak se k tomu vláda musí postavit a ten, kdo to způsobil, musí nést následky.

Dovedete si představit, že Babiš bude v této situaci vyjednávat o evropském rozpočtu?

Je to premiér suverénního státu a já mám představivost poměrně velkou, takže ano, představit si to dovedu. 

Je to dobře pro naši zemi?

Samozřejmě že podezření z dotačního podvodu České republice v žádném případě neprospívá. Už jsme ale zažili leccos, takže ano, ptáte-li se, jestli si to dovedu představit, tak dovedu.

Oznámil jste, že budete kandidovat na předsedu KDU-ČSL. Co byste straně chtěl přinést, co by potřebovala?

Jsme ve výborné situaci. V rámci KDU-ČSL neexistují žádná křídla a proudy, nevedeme žádný bratrovražedný boj. Tak je to správně. Máme tři kandidáty na předsedu a já dokonce říkám, že to nebude souboj, ale soutěž. Každý do ní vstupujeme v trochu jiné pozici. Já osobně mám zájem na tom dát KDU-ČSL silnější dynamiku a vizi, která by s z ní vytvořila subjekt, který se bude pohybovat na nějakých sedmi až deseti procenty. Na to skutečně máme. Musíme se primárně soustředit sami na sebe, přicházet s tématy, která budou uvěřitelná, nesmíme opouštět naše hodnoty.

Čím dál tím víc se mluví o integraci menších stran a zároveň se objevily spekulace o možné bližší spolupráci lidovců s ODS. Co vy vidíte jako nějakou další cestu?

Znovu opakuji – v této chvíli se musíme soustředit sami na sebe. Je zřejmé, že KDU-ČSL má na víc. Bude to o novém vedení, které vznikne, ale měla by být zachávana i určitá kontinuita, určitě nejsme ve stavu, kdy by bylo nutné měnit celé vedení. Jsem řpesvědčen o tom, že do roku do roku a půl jsme schopni dostat se v podpoře výš. Budeme klást důraz na podporu rodiny, na podporu kvalitního vzdělání. Jsme středopravicová konzervativní strana se sociálním akcentem.

Je vůbec možné se více prosazovat z opozice a ve chvíli, kdy je mediální trh rozložen tak, jak je?

Není to jednoduché, ale je to možné. Kdybych o tom nebyl přesvědčen, nebudu kandidovat na předsedu. Musíme se zaměřit na práci v regionech, KDU-ČSL je silná v komunální politice. Čekají nás volby do Evropského parlamentu těsně po sjezdu a nové vedení se k tomu bude muset postavit. Chceme ukázat veřejnosti, že Evropský parlament může nějakým způsobem ovlivňovat situaci a pozici České republiky. Nemůžeme se soustředit na kampaň nebo nějaké projekty půl roku před volbami, to by bylo špatně.

Co bude hlavním bodem programu ve volbách do Evropského parlamentu?

Myslím, že to má dva body. Tím prvním je uvědomit si, že pro Českou republikou není jiné cesty než být součástí Evropské unie. Ten projekt přinesl dnes už 70 let míru v Evropě. To samozřejmě neznamená, že bychom nebyli kritičtí k tomu, jak Evropská unie funguje, opakovaně říkáme, že instituce Evropské unie potřebují zásadní změny k tomu, aby byly funkční.

Druhá věc je to, že být součástí evropského prostoru je pro nás obrovskou přidanou hodnotou. Z Evropské unie pořád ještě více čerpáme než odvádíme. Pozitivní hodnoty jsou tím, co musíme voličům umět nabídnout.

Nemohu se nezeptat na poslední výroky pana prezidenta. Překvapil vás tím, jak otevřeně následuje ruské pojetí veškerého dění?

Nebylo to překvapivé. Je velmi nešťatsné zpochybňovat ze strany nejvyšších ústavních činitelů naše bezpečnostní složky. To škodí nejenom bezpečnosti země, ale výrazně to snižuje náš kredit v zahraničí a můžeme jenom tiše doufat, že zahraniční bezpečnostní složky dokáží odfiltrovat to, co v nějaké situaci říká prezident republiky, od skutečnosti.

Současná vláda se profiluje jako poměrně jasně levicová. Jak hodnotíte nedávné návrhy ministryně Maláčové, ať už obědy zdarma nebo teď nedávno nápad na zavedení povinné školní docházky do osmnácti let?

Paní ministryně Maláčová by se měla věnovat svému resortu a nestřílet návrhy, které patří úplně jinam. To je klasický příklad naprosto nepromyšleného návrhu na prodloužení povinné školní docházky. Je vidět, že tomu tématu a oboru nerozumí, což říkám z pozice pedagoga a nedávno ředitele školy. Je to otázka motivace studentů středních škol a tak dále. O nesmyslnosti návrhu svědčí i reakce ministerstva školství. Je to jeden z příkladů populistického výstřelu této vlády.

A obědy zdarma?

Vnímám to, že vláda je složená z hnuí ANO a ČSSD a socialistická část koalice je výrazně levicová, hnutí ANO často také. Snaží se získávat pozitivní body. Je to něco podobného jako slevy na jízdném. Je to jen jeden z příkladů snahy naklonit si veřejnost a vydělává na tom zatím pouze hnutí ANO, což ukazují i současné preference, kdy Babišova strana v podstatě vyluxovala své koaliční partnery.

A jak poslední průzkumy hodnotíte i s ohledem na rozdíly, jaké v nich existují?

Řekl bych, že se ukazuje hlavně to, že občané jsou do značné míry otrávení a chtějí mít hlavně klid. Proto jsou stabilní a hledají silné opory, ať už u vládní strany ANO nebo u ODS a Pirátů. Pro nás je to velká výzva, abychom dokázali přijít s tématy, která zaujmou veřejnost.

Autor: Jolana Hovorková
Zdroj: Forum24.cz

Leave a Reply