1. září odstartovalo Milostivé „babí” léto II

Úderem půlnoci ze středy na čtvrtek tento týden odstartovalo Milostivé léto II. Připravila ho vláda ve spolupráci s autorem prvního Milostivého léta Markem Výborným (KDU-ČSL). Poslední příležitost zbavit se exekucí na dluzích vůči státu a začít nový život potrvá do 30. listopadu 2022. Opakování se uskuteční s drobnými změnami, které reagují na minulé nejasnosti.

Milostivé léto spočívá v jednorázové nabídce na odpuštění úroků, penále či pokut při jednorázovém zaplacení celé dlužné jistiny a odměny exekutorovi. Stejně jako u prvního Milostivého léta mají dlužníci na zaplacení jistiny tři měsíce, peníze je třeba uhradit najednou.
 
Nově však budou mít exekutoři povinnost do 15 dnů reagovat na dotazy dlužníků. Pokud tak neučiní, lhůta tří měsíců, během kterých může dlužník jistinu splatit, se protáhne o počet dnů, kdy nebyla odpověď doručena. Exekutoři také nově dostanou vyšší odměnu za činnosti spojené s Milostivým létem. Oproti původní částce ve výši 907,50 Kč nově dostanou 1 815 Kč. Poté, co tuto částku dlužník zaplatí spolu s dlužnou jistinou, odpuštěny mu budou veškeré úroky a penále, které mnohdy několikanásobně převyšují původní částku. 
 
„Milostivé léto pomohlo řadě lidí, kteří se do dluhových pastí dostali často ještě jako nezletilí. Jejich příběhy jsou velmi silné a mě těší, že díky Milostivému létu mohli začít nový život. Jedním takovým důkazem je jednadvacetiletá slečna, která dlužila desítky tisíc korun za jízdu na černo. Její matka se zapletla do finančních problémů, skončila ve vězení a za dceru neplatila jízdné ani následné pokuty. Slečna se dostala do péče prarodičů, trvalý pobyt však měla vedený na úřadě. Upomínky na pokuty jí tak nechodily a nepříjemnou skutečnost zjistila až v 18 letech, když jí obstavili bankovní účet. Na zaplacení pokut v té době neměla dostatek peněz. Řešila velké existenční problémy a v jednu chvíli jí situace přišla bezvýchodná. Naštěstí se ale dozvěděla o Milostivém létu, které bylo její možností na lepší zítřky. S pomocí dárců sbírky SOS Milostivé léto zaplatila původní jistinu 17 tisíc korun a více než 60tisícové příslušenství jí bylo odpuštěno. Zbavila se tak svých dluhů a začala žít nový život,“ představil Marek Výborný jeden z příběhů lidí, kterým Milostivé léto pomohlo.
 
Na rok 2023 je v plánu také novela, která pomůže lidem v daňových a správních exekucích. Dluhů se tak budou moci zbavit například ti, kteří dluží na pojistném či daních. 
 
„Není na co čekat. Milostivé léto je postaveno na principu solidarity, a to jak v rodinách, tak místních komunitách. Společným úsilím a osobním rozhodnutím dlužníka můžeme pomoci dalším tisícům lidí, kteří upadli do bezvýchodné situace,” dodal Výborný.

Zopakování Milostivého léta se uskuteční od 1. září do 30. listopadu. Nejčastěji tuto možnost využili lidé mající dluhy vůči dopravním podnikům a zdravotním pojišťovnám. Díky Milostivému létu se z dluhových pastí dostaly desetitisíce dlužníků. Stejně jako minule se bude i Milostivé léto II vztahovat pouze na exekuce zahájené před 28. říjnem 2021.

Leave a Reply