Lidovecké Milostivé léto ve středu 1. června schválila Poslanecká sněmovna, zákon nyní projedná Senát

V loňském roce se uskutečnila úspěšná akce Milostivé léto, která dala jedinečnou šanci dlužníkům zbavit se za podmínky úplného splacení jistiny svých dluhů vůči státu nebo dalším veřejnoprávním subjektům. Autorem Milostivého léta je předseda Podvýboru pro problematiku exekucí a insolvencí Marek Výborný (KDU-ČSL), který inicioval ve spolupráci s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) jeho podzimní zopakování. Poslanecká sněmovna dnes jejich záměr schválila a Milostivé léto projedná Senát. Zopakovat by se mělo v tříměsíčním termínu od 1. září do 30. listopadu 2022 s mírně upravenými parametry, které reagují na některé výkladové nejasnosti. Čeká nás tak Milostivé babí léto, řekl Marek Výborný.

Exekutoři budou mít například nově povinnost reagovat do 15dnů na dotazy dlužníků. Pokud exekutor do 15dnů nezareaguje, lhůta tří měsíců, během kterých může dlužník jistinu splatit, se protáhne o počet dní, kdy nebyla odpověď doručena. Stejně tak je vyjasněná sporná záležitost ohledně penále, které je označeno vždy za příslušenství. „Jsem rád, že se podařilo prosadit opakování Milostivého léta, které pomohlo desetitisícům lidí navrátit se do běžného života. Mnoho dlužníků se ale na tuto akci nestihlo připravit i z důvodu dramatického nárůstu cen energií, případně čelili obstrukcím ze strany některých exekutorů. Proto je třeba ji zopakovat. Současně Milostivé léto vítají i zástupci věřitelů, kteří se tak často jednorázově dostali k desítkám milionů na dlužných a splacených jistinách. Stejně situaci vnímá můj opoziční kolega Patrik Nacher. Děkuji všem kolegům, kteří pro zákon hlasovali, nyní jej projednají senátoři,” uvedl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný„Důležité je zdůraznit, že Milostivé léto bude poslední šancí k ukončení exekucí na dluzích vůči státu. Je zde i velký prostor pro solidaritu v rámci rodin i v oblasti dluhového poradenství, kdy bude možné zodpovědným dlužníkům pomoci z dluhových pastí,“ upřesnil Výborný.

Na rok 2023 je pak v plánu novela, která pomůže lidem ve správních (daňových) exekucích. Dluhů se tak budou moci zbavit například ti, kteří dluží na pojistném. „Jsme si vědomi toho, že zde zanecháváme určitý dluh vůči těm dlužníkům, jejichž dluhy jsou vymáhány v tzv. daňové exekuci. V souladu se stanoviskem vlády proto v příštím roce připravíme novelu daňového řádu,“ dodal Výborný s tím, že oddlužení by se tak mohly dočkat desetitisíce lidí. „Dohoda panuje na úrovni celé vládní koalice. Úzce bude na novele spolupracovat ministerstvo spravedlnosti, ministerstvo práce a sociálních věcí a také resort financí,“ dodal Výborný

„Když se věnuje dostatek času politickým jednáním, dá se někdy vyjednat i shoda všech politických frakcí. Jsem rád, že se to podařilo právě v tomto případě. A přejme si, aby důkladná politická diskuse ve Sněmovně probíhala i o jiných tématech. Možná by pak práce ve Sněmovně běžela lépe,“ řekl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a poděkoval všem politickým klubům za jejich podporu.

Milostivé léto spočívá v jednorázové nabídce na odpuštění úroků, penále či pokut při jednorázovém zaplacení dlužné jistiny a nákladů exekutorovi. Na podzim trvalo celkem tři měsíce – od 28. října 2021 do 28. ledna 2022. Nejčastěji ho využili lidé mající dluhy vůči dopravním podnikům a zdravotním pojišťovnám. Díky Milostivému létu se z dluhových pastí dostali desetitisíce dlužníků. Stejně jako na podzim se bude i Milostivé léto II vztahovat pouze na exekuce zahájené před 28. říjnem 2021.

Leave a Reply