Ve čtvrtek 10. března jsme schválili rozpočet pro rok 2022. V rámci rozpočtu byl schválen i pozměňovací návrh na podporu činnosti v oblasti mládeže, který jsem předložil společně s Davidem Šimkem.

Na čtvrteční mimořádné schůzi jsme schválili ve třetím čtení podobu státního rozpočtu na rok 2022 s plánovaným deficitem 280 miliard, což je téměř o 100 miliard méně, než navrhla minulá vláda. V rámci pozměňovacích návrhů byly schváleny i tři konkrétní opatření, která mají pomoct Ukrajině. Ministerstvo vnitra dostane 1,5 miliardy korun na pomoc lidem prchajícím před ruskou agresí. Dalších 300 milionů je určených na humanitární pomoc Ukrajině a 1 miliarda bude přidělena Armádě ČR na nákup nových zbraní.

„Poslanecká sněmovna dnes schválila návrh státního rozpočtu s plánovaným deficitem 280 miliard. Jedná se o společné dílo všech členů vlády. Věděli jsme, že musíme snížit vysoký deficit a ukončit tak nezodpovědné hospodaření, které jsme viděli zejména v posledních dvou letech. Jsem rád, že jsme schválili kromě dalšího také tři konkrétní pozměňovací návrhy, které pomohou Ukrajině. V nejbližší době neplánujeme novelu státního rozpočtu, rezorty mají dostatek prostředků. Budeme však muset reagovat na ruskou agresi, vývoj na burzách, na ceny energií a dalších produktů. Musíme si uvědomit, že kromě klasické války na Ukrajině jsme jako západní země v hybridní a ekonomické válce s Ruskem, což přináší další náklady, které dopadnou na rozpočet a bohužel také na občany. Nejlepší odpovědí je zachovat klid. Jsme si jisti, že benzínu a nafty máme dostatek. Chci poděkovat všem občanům za jejich solidaritu, kterou vyjádřili ukrajinským ženám a dětem. Ukrajinští muži bojují za svou zemi, její svobodu a my máme povinnost postarat se o jejich děti, ženy a rodiče,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura.

„Jak jsme slíbili, tak konáme. Dostali jsme deficit státního rozpočtu pod 300 miliard korun. Státní rozpočet na rok 2022 byl dnes v Poslanecké sněmovně schválen ve třetím čtení a brzy tak nebudeme muset hospodařit v provizoriu. S veřejnými financemi je potřeba zacházet s rozumem. Nemůžeme si dovolit rozdávat peníze nezodpovědně, jak to dělala minulá vláda. Proto jsme museli starý rozpočet poupravit,” uvedl poslanec a člen rozpočtového výboru Miroslav Zborovský (KDU-ČSL) s tím, že jedním z pozměňovacích návrhů, které dnes dolní komora schválila, byl i lidovecký návrh na podporu činnosti v oblasti mládeže. „Pozměňovací návrh připravil Marek Výborný (KDU-ČSL) s Davidem Šimkem (za KDU-ČSL). Peníze půjdou na obnovu táborových základen a kluboven, celkově se částka navýšila o 10 milionů korun,” dodal Zborovský.

Leave a Reply