Marek Výborný (KDU-ČSL): Lidovecké „milostivé léto“ začne platit na konci října a lidem přináší šanci zbavit se exekucí

Na počátku července se podařilo dovést po více než dvou letech do finále velkou novelu exekučního řádu. Zásadní součástí je i lidovecké „milostivé léto“, které je jedinečnou a časově omezenou nabídkou pro lidi v exekuci s dluhem vůči státu či státním organizacím. Milostivé léto nabyde účinnosti už 28. října 2021.Jde o jednorázovou nabídku odpuštění úroků, penále či pokut při jednorázovém zaplacení dlužné jistiny a nákladů exekutorovi. „Lidovecké milostivé léto nabyde účinnosti 28. října. Od tohoto data poběží 90denní lhůta, během níž může dlužník zaplatit celou jistinu, tedy původní dlužnou částku (případně ji doplatit) a náklady na zastavení exekuce, které včetně DPH činí 907 korun a 50 haléřů. Pokud tak učiní, bude exekuce zbaven bez jakýchkoliv dalších následků. Pokud tak dlužník do 28. ledna neučiní, exekuce mu poběží dál,“ řekl poslanec KDU-ČSL a předseda podvýboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení Marek Výborný.

Lidovecké milostivé léto by tak reálně mohlo pomoci až čtvrt milionu dlužníků. S ohledem na více než čtyři miliony exekucí a bezmála 750 tisíc lidí v exekuci je toto reálná šance, jak se s částí nahromaděných exekucí vypořádat.

„Osobně jsem přesvědčený, že toto tříměsíční období může být výhodné pro obě strany, a to jak pro dlužníky, kteří mají reálný zájem na tom své dluhy splatila exekuce se zbavit, ale drahým problémem je pro ně často právě příslušenství, které mnohdy činí až několikanásobek původního dluhu. Pro města a obce a další věřitele navíc vzniká šance na to, že bude původní dluh splacen a dostanou zpět své dlužné peníze, což by se u řady dlužníků za standardní situace nikdy nestalo. Jedná se tak opravdu o pomocnou ruku jak pro věřitele, tak pro zodpovědné dlužníky,“ sdělil Výborný, který nyní apeluje na kraje i obce, aby tuto informaci co nejrychleji rozšířili směrem k dlužníkům. V tomto smyslu osloví jako autor milostivého léta i Asociaci krajů a Svaz měst a obcí a Sdružení místních samospráv s výzvou, aby se jako věřitelé aktivně podíleli na kontaktování dlužníků s možností uhrazení dlužné jistiny a ukončení exekuce. Výsledný pozitivní efekt to bude mít pro celou společnost.

Leave a Reply