Lidovci chtějí zakázat reklamu na spotřebitelské úvěry v televizi i na internetu

Lidé jsou podle poslance Marka Výborného z KDU-ČSLčasto reklamami ovlivněni a rozhodují se impulzivně. „Reklamy často mluví o rychlých a snadných půjčkách. Lidé se tak čím dál častěji dostávají do dluhových pastí a řeší splacení jedné půjčky jiným úvěrem. A to je velmi špatné řešení,” uvedl Výborný.

Lidovci chtějí novelu o regulaci reklamy na spotřebitelské úvěry řešit v rámci insolvenčního zákona, o kterém poslanci v současné době ve Sněmovně jednají a prošel prvním čtením.

Podle Výborného není možné jen řešit následky toho, že Česko má téměř 900 tisíc lidí v exekučním řízení, ale i předcházet tomu, aby se do dluhů dostávali, a toto by mohlo podle lidovců být řešení. Jaká je spojitost spotřebitelských úvěrů s tím, jak se lidé zadlužují, však nevědí. Nemají zatím vyjednanou ani podporu od jiných politických stran.

Výborný navíc sám připouští, že se jedná o další regulaci a zásah státu do suverenity občanů, návrh by ale podle něj měl řešit příčiny, a ne až důsledky. Potřeba je také zvyšovat finanční a sociální gramotnost lidí.

Autor: ren
Zdroj: Novinky.cz

Leave a Reply