Pardubičtí lidovci litují rozvodu

Žádné nadšení nevypuklo mezi členy KDU-ČSL v Pardubickém kraji, když jejich centrální vedení zpřetrhalo koaliční pouta se Starosty a nezávislými.

„Koncept dlouhodobé spolupráce funguje dál. Ale logicky jsme nechtěli jít do rizika. Kdybychom v koalici získali 9,9 procenta, naše hlasy by propadly ve prospěch velkých politických stran. Nestraníci na naší kandidátce fungují dál,“ řekl Právu předseda krajské lidovecké organizace Roman Línek.

Přesto jeho organizace už stihla upravit kandidátku pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny. Výrazně se nezměnila. Lídrem zůstal Marek Výborný, ředitel pardubického gymnázia Mozartova. „I mě osobně rozchod se Starosty mrzí, ale na druhou stranu není všem dnům konec. Z krajské politiky máme ze spolupráce zkušenosti vynikající a nevidím důvod, proč by nemohly pokračovat,“ připojil se lídr Výborný.

Odchodem kandidátů STAN se necítí být významně oslabeni a na počátku kampaně je především třeba rychle odstranit provokující a trpké billboardy, na kterých si Gazdík třese rukou s Bělohrádkem. „Sestavili jsme tým, který má ambice uspět a být konkurentem těm nejsilnějším subjektům. Kandidátka pokrývá celý kraj od Přelouče až po Tatenice, od Žamberku po Hlinsko,“ poznamenal spokojeně Marek Výborný. V pozici lídra je poprvé, ale ví, co politika v nejvyšších patrech obnáší, má i představu o poslanecké řeholi. Je totiž synem bývalého lidoveckého poslance a ministra Miroslava Výborného, dnes člena Nejvyššího správního soudu.

„Jsme v drtivé většině nové tváře. I já jsem lídrem kandidátky poprvé, spoléhám na tým, který mám za zády. Do kampaně jdeme s tím, že do politiky chceme přinést slušnost a odpovědnost,“ slíbil Výborný. Lidovci Pardubicka jsou profesionálními optimisty a doufají ve volební výsledek v exkluzivní společnosti nejsilnějších politických subjektů. „Máme v našem kraji šanci na medailové umístění,“ poznamenal s úsměvem, ale zároveň vážně Línek. Neprorokoval tak poprvé. A několikrát se už trefil.

Na dalších místech kandidátky jsou například Vít Ulrych, lékař z pardubického onkologického centra, ředitelka oblastní charity Marie Hubálková, starostové a místostarostové řady větších měst Pardubicka, včetně starostů Svitav a Litomyšle. Ti ve svých městech mají respekt a zřejmě budou sbírat „hlasy voličů vidlemi“.

I mě osobně rozchod se Starosty mrzí, ale na druhou stranu není všem dnům konec Marek Výborný

ZDROJ: Právo 3.8.2017

Leave a Reply